facebook

Университетски архив

Проф. Мирослав Янакиев

Проф. Мирослав Янакиев

Мирослав Янакиев Николов e роден в София на 19 август 1923 г. Завършва Първа софийска мъжка гимназия като първенец по успех през 1943 г. и славянска филология в Софийския университет през 1947 г. По-късно същата година е избран за редовен асистент на проф. Кирил Мирчев по история на българския език при Катедрата по български език. Доцент е от 1963 г. с хабилитационен труд „Българско стихознание“, а през 1979 г. е избран за професор, като представя труда „Стилистиката и езиковото обучение“. Чете лекционни курсове по старобългарски език, съвременен български език, историческа граматика на българския език, стилистика, стихознание и глотометрия (математическа статистика за филолози). Под неговото научно ръководство през годините се дипломират близо 900 студента по българска филология и журналистика. Ръководител е на Катедрата по български език в Института за чуждестранни студенти от 1963 до 1966 г. Заместник-декан е на Факултета по славянски филологии на Софийския университет от 1966 до 1968 г. Преподава български език във Филологическия факултет на Московския университет от 1969 г. От същата година е член и на Изпълнителния комитет на Международната асоциация по семиотика (IASS).
Мирослав Янакиев е филолог с широк интердисциплинарен профил, новатор в проправянето на пътеки към неизследвани области на науката. В трудовете си използва методите на математическата логика, теория на информацията, семиотиката, математическата статистика. Патосът на научните му търсения е в точното, логически непротиворечиво описание и класифициране на изследваните обекти.
В областта на стихознанието оригинални са теоретическите му разработки при описанието на стиховия ритъм, за чиято цел въвежда за пръв път термини като „фема“, „ритмема“, „ритморазличител“ и др. В стилистичните си проучвания отстоява количествения („глотометричния“) подход като диагностичен при изследване на многообразието на езиковите явления. В редица студии, публикувани в издания на Московския държавен университет, съвместно с Надежда Котова Янакиев прилага глотометричния подход за съпоставителното изследване на славянските езици. Участва дейно в разработването на проблемите на езиковото обучение по български език в средните училища. Създава учебници и програми, които, съобразени със съвременното равнище на детската психология, откриват неподозирани възможности за интелектуално и нравствено развитие на учениците. Радетел е за масовото въвеждане на компютъра в училищното обучение.
Мирослав Янакиев умира в София на 9 ноември 1998 г.

 

Богатото архивно наследство на проф. Мирослав Янакиев е дарено на Нов български университет от неговата дъщеря г-жа Мирена Янакиева през месец юни 2015 г. по волята на доц. Надежда В. Котова – сътрудник в научната и преподавателската дейност на Янакиев от 60-те години на ХХ век и негова съпруга от 1986 г.

Част от личните документи в архива са студентската книжка на Янакиев, различни членски книжки и абонаментни карти, орденски книжки, и грамоти, както и допълненията към биографията на езиковеда, записани от Надежда Котова и свързани с пътуванията, командировките и пребиваванията му в България и в Европа, с дейностите, извършвани след неговото пенсиониране – участието в множество работни групи, четенето на лекции по семиотика и психолингвистика в различни университети, членството в научни и експертни съвети към институти и фондации.

Документите, отнасящи се до научната дейност на професор Янакиев, са представени в пълнота от работни материали за написването на повечето от неговите трудове, както и от документи, свързани с редица образователни програми и проекти, в които той е взимал активно участие от 50-те до края на 90-те години на ХХ век.

Запазен е вариант на помагалото „Старобългарски език (текстове и речник)“, подготвено от Мирослав Янакиев и Стоян Стоянов и публикувано през 1956 г. Тук са и черновите на труда му „Българско стихознание“, придружени от някои от рецензиите, които книгата получава след публикуването ѝ през 1960 г. Съхранени са работните материали по съвместен и мащабен проект на Мирослав Янакиев и Надежда Котова – съставянето на „Грамматика болгарского языка для владеющих русским языком“, труд, публикуван в Москва през 2001 г.

В архива са налице и непубликувани текстове на Мирослав Янакиев. Най-ранно е едно негово изказване по повод доклад на Добрин Спасов, озаглавено „За семиотиката на Пърс и други семиотични проблеми“ и писано вероятно през 1961 г.

От кореспонденцията в архива на Мирослав Янакиев съществена част е представена от писмата разменяни с Надежда Котова от края на 50-те до средата на 80-те години. Немалко са и писмата, писани и изпращани до Янакиев по административни въпроси или пък писани от негови колеги от България и чужбина, свързани с научната му дейност.

Запазени са вестници и периодични издания с негови статии и студии, както и почти всички монографии и учебни помагала, които той е написал или съставил. Тук са и научните сборници от конференции, в които е взел участие или пък такива, които са посветени в негова чест.

В архива има фотографии от детските, младежките, преподавателските и късните години от живота на Янакиев, снимки на работни колективи, в които е взел участие, или на групи от негови студенти от България и Москва. Присъстват и фотографии от диалектоложките експедиции на Надежда Котова в България през годините.

 

Мирослав Янакиев. Кирилометодиевото дело и... кибернетиката.

Мирослав Янакиев. Буквите в българската азбука.

Разговор за общоуниверситетското издание "Българско стихознание" от Мирослав Янакиев.